80V ATO ATC Size Automotive Blade Fuses 5A 10A 15A 20A 25A 30A
Product Details:
| Place of Origin: | China |
| Model Number: | ADATC-NL5 |
Payment & Shipping Terms:
| Minimum Order Quantity: | 1000 |
|---|---|
| Price: | USD $0.15~$0.5 per piece |
| Packaging Details: | 1000pcs per bag, 20000pcs per carton |
| Delivery Time: | 10 work days |
| Payment Terms: | T/T |
| Supply Ability: | 100K pieces per week |
|
Detail Information |
|||
| Item Name: | Automotive Blade Fuse | Size: | 19 Mm |
|---|---|---|---|
| Mounting Type: | Plug-in | Interrupting Rating: | 1000A |
| Blow Speed: | Middle | House Material: | Nylon |
| Fusing Material: | Ag Plated Zinc Alloy | Voltage Rating: | 80V |
| Current Ratin0.1A~20Ag: | 1A 2A 3A 4A 5A 7.5A 10A 15A 20A 25A 30A 35A 40A | RoHS Compliant: | Yes |
| Halogen Free: | Yes | Standard: | SAE J2077 ISO 8820 UL 248 |
| Operation Temp: | -40˚C To +125˚C | MOQ: | 1000PCS |
| Highlight: | ATO Automotive Blade Fuse,ATC Automotive Blade Fuses,80V Automotive Blade Fuses |
||
Product Description
Datasheet of Automotive 80V Blade Fuse ATO ATC Size
Description of Automotive 80V Blade Fuse ATO ATC Type
| Product Name | Blade Fuse |
| Material | nylon & zinc alloy Ag plated |
| Volt Rating | 80V dc |
| Amp Rating | 1A 2A 3A 4A 5A 7.5A 10A 15A 20A 25A 30A 35A 40A |
| Blow Types | middle |
| Environmental | Lead and Ph free |
| Package | 1000pcs per bag |
Used for Automotive cars and marine systems
Pictures of Automotive 80V Blade Fuse ATO ATC Size 5A 10A 15A 20A 25A 30A
![]()
Specification of Automotive 80V Blade Fuse ATO ATC Size 5A 10A 15A 20A 25A 30A
| Specification | Parameters |
| Interrupting Rating: | 1000A |
| Voltage Rating: | 80V DC |
| Ambient Temperature: | -40°C to +125°C |
| Terminals: | Ag plated zinc alloy |
| Housing Material: | PA 66 |
| Complies with: | SAE J2077 ISO 8820 UL 248 |
Dimension of Automotive 80V Blade Fuse ATO ATC Size 5A 10A 15A 20A 25A 30A
![]()
Time-Current Characteristics
| % of Rating | Current Rating | Opening Time Min / Max (s) |
| 100 | 35A & 40A | 360,000s/- |
| 110 | 1A-30A | 360.000s/- |
| 135 | 1A&2A | 350 ms / 600s |
| 3A-40A | 0.750s / 600s | |
| 160 | 1A-40A | 250 ms/ 50s |
| 200 | 1A&2A | 100 ms/5.0s |
| 3A-40A | 0.150s/5.0s | |
| 350 | 1A&2A | 20ms/500ms |
| 3A-40A | 80ms/500ms | |
| 600 | 1A-30A | -/ 100 ms |
| 35A & 40A | -/ 150 ms |
Ratings & Colors
| Current Rating (A) | Shell Color | Typ. Voltage Drop (mV) | Cold Resistance (mΩ) | I2t(A2s) |
| 1 | black | 176 | 123 | 0.4 |
| 2 | grey | 141 | 53.5 | 1.4 |
| 3 | purple | 137 | 31.1 | 7.4 |
| 5 | tan | 128 | 17.85 | 26 |
| 7.5 | brown | 116 | 10.91 | 60 |
| 10 | red | 109 | 7.70 | 115 |
| 15 | blue | 102 | 4.80 | 340 |
| 20 | yellow | 98 | 3.38 | 520 |
| 25 | white | 92 | 2.52 | 1080 |
| 30 | light green | 84 | 1.97 | 1510 |
| 35 | green | 87 | 1.61 | 2280 |
| 40 | orange | 96 | 1.44 | 3310 |
Standard Package
1000pcs per bag
Shipping Term:
EXW, DDU, DDP, C&F, FOB
Shipping Methods:
International Express, By Air, By Sea
-
Company warehouse
-

-
FAQ
Q: Are you trading company or manufacturer ?
A: We are a factory.
Q: How long is your delivery time?
A: Generally it is 3 days if the goods are in stock, 5-10 days if the goods not in stock, according to the quantity.
Q: Do you provide samples ? is it free or extra ?
A: Yes, we could offer the sample for free charge but do not pay the cost of freight.
Q: What is your terms of payment ?
A: 100% in advance, T/T.
Please contact me for more about Automotive 80V Blade Fuse ATO ATC Size 5A 10A 15A 20A 25A 30A
Mobile: 86 13712305350
Skype: tianruifuse101
Wechat: yuanjianheng003





