5.2x20 Inline Bakelite Tube Fuse Holder 47mm R3-32AA1 5*20 Fuse Block UL Certified With Cable
Product Details:
| Place of Origin: | China |
| Brand Name: | SCI |
| Certification: | UL cUL |
| Model Number: | R3-32AA1 |
Payment & Shipping Terms:
| Minimum Order Quantity: | 1000 |
|---|---|
| Price: | USD $0.2~$0.4 per piece |
| Packaging Details: | Inner Box, Outer Carton |
| Delivery Time: | 10 work days |
| Payment Terms: | T/T |
| Supply Ability: | 50K pieces per week |
|
Detail Information |
|||
| Mount Type: | Inline, In-line | Voltage Rating: | 250V |
|---|---|---|---|
| Current Rating: | 10A | Applied To: | 5.2x20mm Fuses |
| RoHS Compliant: | Yes | Body Material: | Bakelite/phenolic Resin |
| Terminal Material: | Brass | Cap Type: | Screw Mount |
| Fire Retardant Grade: | UL 94V-1 | Wire Gauge: | 14 16 18 20 AWG |
| Wire Length: | Customized | Body Length: | 47mm |
| Lnsulation Resistance: | DC500V 100M O Min | ||
| Highlight: | Inline 47mm Bakelite Fuse Holder,47mm Bakelite Fuse Holder,UL 47mm Bakelite Fuse Holder |
||
Product Description
Product Description
For 5x20 or 5.2×20 mm FUSES
- Withstanding Voltage:>AC2000V/1min
- lnsulation Resistance:≥100mΩ DV500V
- Electrical:Rated at 10A 250V AC
- Insulating Body: bakelite /phenolic resin
- Konb:Screw, Spring loaded
- Terminals:brass
- Operation temperature:-10C to +180C
Fuses are optional.
| Item | R3-32AA1 Fuse Holder UL Certified |
| Mouting Style | Inline |
| Max Rating | 10A 250V |
| Certifications | UL cUL RoHS |
| Body Color | black |
| House material | bakelite /phenolic resin |
| Terminal material | brass |
| Body | 47mm |
| Body diameter | 10.5mm |
| MOQ | 1000PCS |
Fearures of the R3-32 series 5x20 In-line Fuse Holder
![]()
![]()
1.Easy installation: reasonable deisgn with small volume.
2.Safety: Fire retardant bakelite body and UL standard PVC cable ensure safe operation.
3.High reliability: finely made contacts and screw structure ensures the fuses are in full contact with the terminals.
Wide range and customized services
| Fuses Amperes | 0.2A 0.315A 0.5A 1A 2A 3.15A 4A 5A 6.3A 8A 10A (UL lISTED) |
| Wire Gauge | 20AWG 18AWG 16AWG 14AWG (UL1015 PVC) |
| Custom Cable | length & color (upon request) |
![]()
| Structure | female and male body, terminal contacts x2, spring, wire, fuse |
| Electrical rating | 250V 10A max |
| Body Material | bakelite /phenolic resin |
| Contact Material | Brass |
| Wire Material | PVC and tinned copper |
Drawing of the R3-32 series 5x20 fuse holder in-line mount
![]()
Please allow 1-3mm tolerance due to manual measurement.
Applications
Electronic boards, Car, Boat, Truck, SUV, Motorcycle, etc.
Standard Package:
depends on the cable spec
Shipping Term:
EXW, DDU, DDP, C&F, FOB
Shipping Methods:
International Express, By Air, By Sea
Selection of the Fuse and Holder Solution
The first step is to answer the following questions:
- Will the fuse need to accessible for replacement?
- How often will the fuse need to be replaced?
- Should the end customer of the appliance have access to change the fuse?
- Should the fuse only be accessible from outside the appliance?
- How much is available to spend on safety and reliability?
5.1.2. Requirements and characteristics
The most important standards for fuse-holders, which specify requirements, characteristics and testing methods are:
- IEC-publication 257 (1968) and Amendment no. 2 to this publication dated January 1989.
- UL-standard no. 512.
Q: Are you trading company or manufacturer ?
A: We are a fuse product factory.
Q: How long is your delivery time?
A: Generally it is 3 days if the goods are in stock, 5-10 days if the goods not in stock, according to the quantity.
Q: Do you provide samples ? is it free or extra ?
A: Yes, we could offer the sample for free charge but do not pay the cost of freight.
Q: What is your terms of payment ?
A: 100% in advance, T/T.





