Panel Mount Fix Fuses PCB Blade 32V Auto Fuse Holder
Product Details:
Payment & Shipping Terms:
| Minimum Order Quantity: | 2,000 |
|---|---|
| Price: | 0.054 |
|
Detail Information |
|||
| Model NO.: | TR-PBFH-15 | Fuse Holder Size: | S |
|---|---|---|---|
| Fuse Holder Material: | Plastic Fuse Holder | Insert Type Size: | S |
| Bolt Type Size: | Small | Breaking Capacity: | Low |
| Contact Terminal: | Alloy | Fuse Type: | Micro Mini Standard Blade Fuse |
| Rated Current: | 1A 2A 3A 4A 5A 6A 7A 7.5A 10A 15A 20A 25A 30A 35A 40A | Rated Voltage: | 32V |
| Working Temperature: | -30ºC~125ºC | Transport Package: | 500PCS/PE Bag Or Customized |
| Production Capacity: | 10000000PCS | Body Material: | Plastic |
| Fit For: | Micro, Mini, Standard Blade Fuse | ||
| Highlight: | Panel Mount PCB blade fuse holder,32V auto blade fuse holder,Bolt on fuse holder with warranty |
||
Product Description
Panel Mount Fix Fuses PCB Blade 32V Auto Fuse Holder
| Product Name | Panel Mount Fix Fuses PCB Blade 32V Auto Fuse Holder |
| Material | Plastic Body |
| Contact Terminal | Alloy |
| Fuse Type | Micro Mini Standard Blade Fuse |
| Rated Current | 1A, 2A, 3A, 4A, 5A, 6A, 7A, 7.5A, 10A, 15A, 20A, 25A, 30A, 35A, 40A |
| Rated Voltage | 32V |
| Working Temperature | -30ºC to 125ºC |
Applications
PCB blade fuse holder designed for blade fuse installation, used for welding onto circuit boards in various electronic applications.
About Dongguan Tianrui Electronics Co., Ltd
We are one of China's most professional circuit protection components manufacturers and program suppliers with approximately 10 years of experience. Our products are widely used in household electric appliances and the automotive industry. Our team provides comprehensive service from sourcing to shipment. As factory-based exporters, we offer direct cost savings to our customers.
Frequently Asked Questions
Q1. What is your terms of packing?
Generally, we pack our goods in neutral boxes and brown cartons. If you have legally registered patent, we can pack the goods in your branded boxes after receiving your authorization letters.
Q2. What is your terms of payment?
T/T 50% as deposit, and 50% before delivery. We'll show you photos of the products and packages before you pay the balance.
Q3. What is your terms of delivery?
EXW, FOB, CFR, CIF, DDU.
Q4. How about your delivery time?
Generally, it takes 3-7 days after receiving your advance payment. Specific delivery time depends on the items and quantity of your order.
Why Choose Us?
- Quality Assurance: All products undergo comprehensive testing before dispatch
- Competitive production capacity and fast shipping
- Manufacturer's Price: Factory direct sale with competitive pricing
- Small orders accepted
Want to Know more details about this product








