32V Car Fuse Relay Box Standard Blade PCB Fuse Holder
Product Details:
Payment & Shipping Terms:
| Minimum Order Quantity: | 2,000 |
|---|---|
| Price: | 0.054 |
|
Detail Information |
|||
| Model NO.: | TR-PBFH-09 | Fuse Holder Size: | S |
|---|---|---|---|
| Fuse Holder Material: | Plastic Fuse Holder | Insert Type Fuse Size: | S |
| Bolt Type Fuse Size: | Small | Breaking Capacity: | Low |
| Contact Terminal: | Alloy | Fuse Type: | Micro Mini Standard Blade Fuse |
| Rated Current: | 1A 2A 3A 4A 5A 6A 7A 7.5A 10A 15A 20A 25A 30A 35A 40A | Rated Voltage: | 32V |
| Working Temperature: | -30ºC~125ºC | Transport Package: | 500PCS/PE Bag Or Customized |
| Production Capacity: | 10000000PCS | Material: | Plastic Body |
| HS Code: | 8536100000 | ||
| Highlight: | 32V car fuse relay box,standard blade PCB fuse holder,bolt on fuse holder with warranty |
||
Product Description
32V Car Fuse Relay Box Standard Blade PCB Fuse Holder
| Product Name | 32V Car Fuse Relay Box Standard Blade PCB Fuse Holder |
| Material | Plastic Body |
| Contact Terminal | Alloy |
| Fuse Type | Micro Mini Standard Blade Fuse |
| Rated Current | 1A, 2A, 3A, 4A, 5A, 6A, 7A, 7.5A, 10A, 15A, 20A, 25A, 30A, 35A, 40A |
| Rated Voltage | 32V |
| Working Temperature | -30ºC to 125ºC |
Application
PCB blade fuse holder designed for blade fuse installation, used for welding circuit boards in automotive and electronic applications.
About Manufacturer
Dongguan Tianrui Electronics Co., Ltd is one of the most professional circuit protection components manufacturers and program suppliers in China with approximately 10 years of experience. Our products are widely used in household electric appliances and the automotive industry. Our team provides comprehensive service from sourcing to shipment. As factory exporters, we offer direct cost savings.
Frequently Asked Questions
Q1. What is your terms of packing?
A: Generally, we pack our goods in neutral boxes and brown cartons. If you have legally registered patent, we can pack the goods in your branded boxes after getting your authorization letters.
Q2. What is your terms of payment?
A: T/T 50% as deposit, and 50% before delivery. We'll show you the photos of the products and packages before you pay the balance.
Q3. What is your terms of delivery?
A: EXW, FOB, CFR, CIF, DDU.
Q4. How about your delivery time?
A: Generally, it will take 3-7 days after receiving your advance payment. The specific delivery time depends on the items and the quantity of your order.
Why Choose Us?
- Quality assurance: All products undergo comprehensive testing before dispatch
- Competitive production capacity and fast shipping
- Manufacturer's price: Factory direct sale with competitive pricing
- Small order acceptable
Want to Know more details about this product








