DC 32V GBC German Auto Car Automotive Fuse Fusibles Torpilles Torpedo Fuses
Product Details:
| Place of Origin: | China |
| Brand Name: | Tianrui |
| Certification: | ROHS |
| Model Number: | GBC |
Payment & Shipping Terms:
| Minimum Order Quantity: | 5000pcs |
|---|---|
| Delivery Time: | 7 days |
| Payment Terms: | 100% TT,Paypal |
| Supply Ability: | 5000pcs every day |
|
Detail Information |
|||
| Voltage Rating: | 32V | Current Rating: | 5A,8A,16A,25A |
|---|---|---|---|
| Operation Standards: | DIN 72581 | Material: | Zinc Alloy,Bakelite |
| Size: | 6x25mm | ||
| Highlight: | 32V automotive blade fuses,German auto torpedo fuses,GBC car fusibles |
||
Product Description
Details of DC 32V GBC German Auto Car Automotive Fuse Fusibles Torpilles Torpedo Fuses
| Product | DC 32V GBC German Auto Car Automotive Fuse Fusibles Torpilles Torpedo Fuses |
| Rated ampere and voltage | 5A,8A,16A,25A 32Vdc |
| Operation standards | DIN 72581 |
| Material | Zinc alloy,bakelite |
| Size | 6*25mm |
| Approval | ROHS |
| Package | 1000pcs/plastc bag |
Time-Current Characteristics
| % of rating | Blowing time |
| 150% | 1 hour Min |
| 250% | 60 s Maxi |
| Item No. | Rated ampere |
| GBC5 | 5A |
| GBC8 | 8A |
| GBC16 | 16A |
| GBC25 | 25A |
Pictures of DC 32V GBC German Auto Car Automotive Fuse Fusibles Torpilles Torpedo Fuses
![]()
![]()
![]()
![]()
Dimension(mm)
![]()
Related types of car auto fuses
![]()
FAQ
Q: How long is your delivery time of 58Vdc Yacht Square Battery Fuse?
A: Generally it is 3 days if the goods are in stock. Or it is 5-10 days if the goods are not in stock, according to the quantity.
Q: Do you provide samples ? is it free or extra ?
A: Yes, we could offer the sample for free charge but do not pay the cost of freight.
Q: What is approval ?
A: ROHS of DC 32V GBC German Auto Car Automotive Fuse Fusibles Torpilles Torpedo Fuses
Contact:
Bonnie Chan
E-mail:admin@tianrui-fuse.com.cn
Mobile/Wechat::+86-180 2522 7727
Whatsapp/Wechat:+86-13712758342







