6011 M Series 300A Main Battery Power Switch for RV Yacht Marine
Product Details:
| Place of Origin: | China |
| Brand Name: | Tianrui |
| Certification: | ROHS |
| Model Number: | 6011 |
Payment & Shipping Terms:
| Minimum Order Quantity: | 100pcs |
|---|---|
| Price: | Negotiable |
| Delivery Time: | 10-14 days |
| Payment Terms: | 100% TT,Paypal |
| Supply Ability: | 5000pcs every day |
|
Detail Information |
|||
| Current Rating: | 300A | Voltage Rating: | 32Vdc |
|---|---|---|---|
| Intermittent Rating: | 450A (5 Min) | Starting Rating 30 Sec: | 675A Per Circuit |
| Stud Size: | 3/8" (M10) | Material: | Tinned Copper,plastic |
| Stud Torque: | 120 In-lb (13.56 Nm) | ||
| Highlight: | 300A marine battery power switch,RV main battery disconnect switch,M series yacht circuit breaker |
||
Product Description
Specification
|
Product Name
|
Boat Marine RV Battery Switch
|
| Color | Red |
|
Switch Type
|
Dual Circuit Plus
|
| Switch Positions | 3 |
| Battery Combine | Yes |
| Continuous Rating | 300A |
| Intermittent Rating |
450A (5 min)
|
| Starting Rating 30 sec | 675A per circuit |
| Maximum Voltage | 32VDC |
| Stud Size | 3/8" |
| Stud Material | Tinned Copper |
| Stud Torque | 120 in-lb (13.56 Nm) |
| Battery Inputs | 2 |
| Terminal Stud Size | 3/8" - 16 (M10) |
| Cable Clearance For 4/0 AWG Cables | 1.12in (28.45 mm) |
| Cable Size to Meet Ratings | 4/0 AWG (120mm²) |
| Mounting Holes | Accept #10 Screw |
| Weight | 0.80lb (0.36 kg) |
Features
•Ignition protected - Safe for installation aboard gasoline powered boats
•Case design allows surface, front panel, or rear panel mounting
•Isolating cover with snap-on sections protects rear contacts
•3/8"-16 tin-plated copper studs for maximum conductivity and corrosion resistance, accepts 3/8" and M10 ring terminals
•7/8" (22.22mm) stud length to accept multiple cable terminals
•Ideal for marine or RV applications
•All non-corrosive marine grade metals
•Molded in durable reinforced polycarbonate
•Tactile textures indicate knob position by feel only
•Label with international ON/OFF legends
•Removable key or knob remains positively retained
•ICON label set included for circuit identification
Photos
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Application
This battery master switch is widely used for Car, Marine, Boat, RV, Camper, Travel Trailer, Truck, ATV, UTV, Battery banks and other 0-48V Devices.
![]()
![]()
Related types of battery switches
![]()
1Q:What can I do if I got a broken product from DONGGUAN TIANRUI?
A:First of all please tell us as soon as possible after we send a new one to you immediately but please send the broken product to us.You don't have to worry about the carriage charge we will pay for that.
2Q:Are we a trader or manufacturer?
A:Both
3Q:What is approval?
A:ROHS of 6011 M Series 300A Main Battery Power Switch for RV Yacht Marine
Contact:
Bonnie Chan
E-mail:admin@tianrui-fuse.com.cn
Mobile/Wechat:+86-180 2522 7727
Whatsapp/Wechat:+86-13712758342









