10000A / 5000A Pole Big Maxi Micro Mini Chint Circuit Breaker For Electrical Systems
Product Details:
| Place of Origin: | China |
| Brand Name: | Tianrui |
| Certification: | ROHS |
| Model Number: | HD |
Payment & Shipping Terms:
| Minimum Order Quantity: | 100pcs |
|---|---|
| Price: | Negotiable |
| Delivery Time: | 7 days |
| Payment Terms: | 100% TT,Paypal |
| Supply Ability: | 5000pcs every day |
|
Detail Information |
|||
| Current Rating: | 1A To 150A | Voltage Rating: | 12V-24VDC Or VAC, 120/240VAC |
|---|---|---|---|
| Pole: | 1/2/3/4P | Temperature: | -40℃ To +85℃ |
| Inc: | 10000A/5000A | Breaking Capacity: | 2kA |
| Highlight: | Big Maxi Circuit Breaker,Maxi Circuit Breaker,5000A Circuit Breaker |
||
Product Description
Product Description:
| Item name | Specification |
| Porduct | Big Maxi Micro Mini Chint Circuit Breaker |
| Voltage | 12V-24VDC or VAC, 120/240VAC |
| Current | 1A to 150A |
| Inc | 1000A/5000A |
| Environmental temperature | -40℃ to 85℃ |
| Approval | ROHS |
Pictures of Big Maxi Micro Mini Chint Circuit Breaker
![]()
![]()
Rated Current: 1-100A
Temperature: -40℃ to +85℃
Shock: 50G, 11ms or 100G, 6ms
Vibration:10 to 500 Hz, 10G(1.6mm to 50Hz)
Life: 10,000 Switching operation with 6,000 at rated current
Approximate Weight: 1P-60g 2P-123g 3P-1185g 4P-2245g
Dielectric Strength: 2,500 Vac 50/60 Hz
Applicaiton:
Company:
DongGuan TianRui Electronics Co., Ltd. is specialized in developing, manufacturing and marketing Big Maxi Micro Mini Chint Circuit Breaker and fuse holders with different performance, types and specifications since year 2000. Our products are widely used for the household electric appliances and auto industry.
![]()
![]()
Contact:
Bonnie Chan
E-mail:admin@tianrui-fuse.com.cn
Mobile/Wechat:+86-180 2522 7727
Whatsapp/Wechat:+86-13712758342






