RSB1 Hydraulic Magnetic Circuit Breaker Switch DC80V AC250V 1A 2A 5A 7A 10A 15A 20A 25A 30A
Product Details:
| Place of Origin: | China |
| Brand Name: | Tianrui |
| Certification: | ROHS |
| Model Number: | RSB1 |
Payment & Shipping Terms:
| Minimum Order Quantity: | 1000 |
|---|---|
| Price: | Negotiable |
| Delivery Time: | 7 days |
| Payment Terms: | 100% TT,Paypal |
| Supply Ability: | 5000pcs every day |
|
Detail Information |
|||
| Current Rating: | 1A To 30A | Voltage Rating: | 250VAC 80VDC |
|---|---|---|---|
| Pole: | Single | Wire: | Plug-in Wiring |
| Handle Form: | Black Button, ON OFF | Breaking Capacity: | 1000A |
| Life: | 10000 Times | Operating Temperature: | -40C To 85C |
| Highlight: | Hydraulic Magnetic Circuit Breaker,DC80V AC250V Circuit Breaker,1a automotive circuit breakers |
||
Product Description
Product Description:
| Item name | Specification |
| Porduct | RSB1 Hydraulic Magnetic Circuit Breaker Switch DC80V AC250V 1A 2A 5A 7A 10A 15A 20A 25A 30A |
| Life | 10,000 times |
| Voltage | 80Vdc 250Vac |
| Current | 1A to 30A |
| Breaking capacity | 1000A |
| Environmental temperature | -40℃ to 85℃ |
| Wiring | Plug in wiring |
| Breaking cap | 1000A |
Pictures of RSB1 Hydraulic Magnetic Circuit Breaker Switch DC80V AC250V 1A 2A 5A 7A 10A 15A 20A 25A 30A
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Size(mm)
![]()
Applicaiton:
Company:
DongGuan TianRui Electronics Co., Ltd. is specialized in developing, manufacturing and marketing RSB1 Hydraulic Magnetic Circuit Breaker Switch DC80V AC250V 1A 2A 5A 7A 10A 15A 20A 25A 30A and fuse holders with different performance, types and specifications since year 2000. Our products are widely used for the household electric appliances and auto industry.
![]()
![]()
Contact:
Bonnie Chan
E-mail:admin@tianrui-fuse.com.cn
Mobile/Wechat:+86-180 2522 7727
Whatsapp/Wechat:+86-13712758342









