30A 40A 50A 60A 70A 80A 100A 125A 150A 175A 200A M6 Bolt Type Fuse PEC Pacific Brand
Product Details:
| Place of Origin: | Japan |
| Brand Name: | PEC pacific |
| Certification: | ROHS |
| Model Number: | SBFW-L |
Payment & Shipping Terms:
| Minimum Order Quantity: | 1000 |
|---|---|
| Price: | Negotiable |
| Delivery Time: | 7 days |
| Payment Terms: | 100% TT,Paypal |
| Supply Ability: | 5000pcs every day |
|
Detail Information |
|||
| Current Rating: | 30A To 200A | Voltage Rating: | 58vDC |
|---|---|---|---|
| Size: | Midi/ANS | Brand: | PEC Pacific |
| Material: | Copper And Plastic | Mounting: | M6 |
| Highlight: | 30A Bolt type fuse,M6 Bolt fuse,PEC Pacific fuse |
||
Product Description
Product Description:
| Item name | Specification |
| Porduct | 30A 40A 50A 60A 70A 80A 100A 125A 150A 175A 200A M6 Bolt type fuse PEC Pacific Brand |
| Material | PC,copper |
| Voltage | 58Vdc |
| Current | 30A to 200A |
| Breaking capacity | 1000A |
| Environmental temperature | -40℃ to100℃ |
| Standard | ISO8820-5 |
| Package | 500pcs/bag |
Dimension(mm) of 30A 40A 50A 60A 70A 80A 100A 125A 150A 175A 200A M6 Bolt type fuse PEC Pacific Brand
Product photos:
![]()
![]()
![]()
![]()
Time-Current Characteristic Curves:
| % of Ampere Rating(A) | Operating Time (Min / Max) |
| 100% | More than100hrs / - |
| 110% | More than 4hrs / - |
| 150% | 90 s / 3600 s |
| 200% | 3 s / 100 s |
| 300% | 0.3 s / 3 s |
| 500% | 0.1 s / 1 s |
| % of Ampere Rating(A) | Operating Time (Min / Max) |
| 75% | More than100hrs / - |
| 200% | 1 s / 15 s |
| 350% | 0.5 s / 5 s |
| 600% | 0.1 s / 1s |
Related types of Mid/Mega/ANL fuse:
![]()
Company:
DongGuan TianRui Electronics Co., Ltd. is specialized in developing, manufacturing and marketing30A 40A 50A 60A 70A 80A 100A 125A 150A 175A 200A M6 Bolt type fuse PEC Pacific Brand and fuse holders with different performance, types and specifications since year 2000. Our products are widely used for the household electric appliances and auto industry.
![]()
![]()
Contact:
Bonnie Chan
E-mail:admin@tianrui-fuse.com.cn
Mobile/Wechat:+86-180 2522 7727
Whatsapp/Wechat:+86-13712758342





