PEC ANS MIDI Fuses 58VDC With M6 Hole 30A To 200A
Product Details:
| Place of Origin: | Japan |
| Brand Name: | PEC pacific |
| Certification: | ROHS |
| Model Number: | SBFW-L |
Payment & Shipping Terms:
| Minimum Order Quantity: | 1000 |
|---|---|
| Price: | Negotiable |
| Delivery Time: | 7 days |
| Payment Terms: | 100% TT,Paypal |
| Supply Ability: | 5000pcs every day |
|
Detail Information |
|||
| Current Rating: | 30A To 200A | Voltage Rating: | 58vDC |
|---|---|---|---|
| Size: | Midi/ANS | Brand: | PEC Pacific |
| Material: | Copper And Plastic | Mounting: | M6 |
| Highlight: | 58VDC Fuses,MIDI Fuses,200A Bolt Down Fuses |
||
Product Description
Product Description:
| Item name | Specification |
| Porduct | PEC ANS MIDI Fuses 58VDC with M6 Hole 30A to 200A |
| Material | PC,copper |
| Voltage | 58Vdc |
| Current | 30A to 200A |
| Breaking capacity | 1000A |
| Environmental temperature | -40℃ to100℃ |
| Standard | ISO8820-5 |
| Package | 500pcs/bag |
Dimension(mm) of PEC ANS MIDI Fuses 58VDC with M6 Hole 30A to 200A:
Product photos:
![]()
![]()
![]()
Time-Current Characteristic Curves:
| % of Ampere Rating(A) | Operating Time (Min / Max) |
| 100% | More than100hrs / - |
| 110% | More than 4hrs / - |
| 150% | 90 s / 3600 s |
| 200% | 3 s / 100 s |
| 300% | 0.3 s / 3 s |
| 500% | 0.1 s / 1 s |
| % of Ampere Rating(A) | Operating Time (Min / Max) |
| 75% | More than100hrs / - |
| 200% | 1 s / 15 s |
| 350% | 0.5 s / 5 s |
| 600% | 0.1 s / 1s |
Related types of Mid/Mega/ANL fuse:
![]()
Company:
DongGuan TianRui Electronics Co., Ltd. is specialized in developing, manufacturing and marketing PEC ANS MIDI Fuses 58VDC with M6 Hole 30A to 200A and fuse holders with different performance, types and specifications since year 2000. Our products are widely used for the household electric appliances and auto industry.
![]()
![]()
Contact:
Bonnie Chan
E-mail:admin@tianrui-fuse.com.cn
Mobile/Wechat:+86-180 2522 7727
Whatsapp/Wechat:+86-13712758342





