6x30mm Plastic Fuse Socket Fuse Small Box 10A Glass Backup
Product Details:
| Place of Origin: | China |
| Brand Name: | Tianrui |
| Certification: | ROHS |
| Model Number: | SL-706A |
Payment & Shipping Terms:
| Minimum Order Quantity: | 1000pcs |
|---|---|
| Price: | Negotiable |
| Packaging Details: | Carton |
| Delivery Time: | 10-14 days |
| Payment Terms: | 100% TT,Paypal |
| Supply Ability: | 5000pcs every day |
|
Detail Information |
|||
| Ampere: | 20A | Voltage: | 250V |
|---|---|---|---|
| For: | 6.35*30mm | Wire: | 14#-20# |
| Highlight: | inline fuse holder 250v,in line fuse holder 250v,6x30mm 20 amp fuse holder |
||
Product Description
| Name | 6x30mm Plastic Fuse Socket Fuse Small Box 10A Glass Backup |
| Fit for | 6.35*30mm |
| Wire | 14#-20# |
| Type | Fuse holder,fuse carrier |
| Standard Wire type | UL1015 (The wire can be customized) |
| Related product | 6.35*30mm |
| Approval | UL/ROHS |
Photos of 6x30mm Plastic Fuse Socket Fuse Small Box 10A Glass Backup
![]()
![]()
![]()
![]()
Features
- Product Name: Glass Fuse; Function: Fast Blow; Color : Clear, Silver Tone
- Material : Glass, Metal;
- The fuses are clearly marked with amperage and color-coded for easy identification.
- Please carefully swap the broken fuse of your appliance and replace with our fuse and make sure everything is tight and safe to be re-plug
Size(mm)
![]()
Related types of inline fuse holders
![]()
FAQ
Q: Are you trading company or manufacturer ?
A: We are factory.
Q: How long is your delivery time?
A: Generally it is 3 days if the goods are in stock. Or it is 5-10 days if the goods are not in stock, according to the quantity.
Q: Do you provide samples ? is it free or extra ?
A: Yes, we can offer free sample if small amount but do not pay the cost of freight.
Q:What is approval?
A:ROHS of 6x30mm Plastic Fuse Socket Fuse Small Box 10A Glass Backup
Contact:
Bonnie Chan
E-mail:admin@tianrui-fuse.com.cn
Mobile/Wechat:+86-180 2522 7727
Whatsapp/Wechat:+86-13712758342







