R3-55 250V Fuse Holder Panel Snap In Mount For 6x32 Fuses
Product Details:
| Place of Origin: | China |
| Brand Name: | SCI |
| Certification: | UL |
| Model Number: | R3-55 |
Payment & Shipping Terms:
| Minimum Order Quantity: | 1000 |
|---|---|
| Price: | USD $0.5~$0.65 per piece |
| Packaging Details: | Inner Box, Outer Carton |
| Delivery Time: | 10 work days |
| Payment Terms: | T/T |
| Supply Ability: | 5K pieces per week |
|
Detail Information |
|||
| Item Name: | Fuse Holder | Part: | R3-55 |
|---|---|---|---|
| Current Rated: | 20A | Suitable For: | 6x32 Fuses |
| Body Material: | Phenolic, UL 94V-1 | Terminal: | Nickel Plated Brass |
| Cap: | Screw Type | Voltage Rated: | 250VAC |
| Mounting Type: | R3-55A: Snap-in; R3-55B: By Nut | Terminal Type: | 6.4mm Solderable |
| Highlight: | Phenolic Snap In Fuse Holder,20A Snap In Fuse Holder,Panel Mount Fuse Holders 250V |
||
Product Description
R3-55 250V 20A Fuse Holder Panel Snap-in Mount for 6x32 fuses
Product Description
Snap-in cap and screw cap availble
R3-55 250V 20A Fuse Holder Panel Snap-in Mount for 6x32 fuses
| Item Name | R3-55 Fuse Holder |
| Mounting Type | Panel |
| Terminal Type | 6.4mm solder |
| Current Rating | 20A |
| Voltage Rating | AC 250V |
| Panel Thickness | see below |
| Length | 57mm |
| Cut-out diameter | 16.2mm |
| MOQ | 1000PCS |
Snap-in mount type R3-55A fuse holder 250V 20A:
![]()
Nut mount type R3-55B fuse holder 20A 250V:
![]()
Standard Package:
100pcs per box, 1000pcs per carton
Shipping Term:
EXW, DDU, DDP, C&F, FOB
Shipping Methods:
Express, By Air, By Sea
Selection of the Fuse and Holder Solution
The first step is to answer the following questions:
- Will the fuse need to accessible for replacement?
- How often will the fuse need to be replaced?
- Should the end customer of the appliance have access to change the fuse?
- Should the fuse only be accessible from outside the appliance?
- How much is available to spend on safety and reliability?
Q: Are you trading company or manufacturer ?
A: We are a fuse product factory.
Q: How long is your delivery time?
A: Generally it is 3 days if the goods are in stock, 5-10 days if the goods not in stock, according to the quantity.
Q: Do you provide samples ? is it free?
A: Yes, we could offer samples for free charge but do not pay for the cost of freight.
Contact us for more about AC 250V 20A Fuse HolderS Snap-in Panel Mount fuse holders for 6x32 fuses






