6 Way Fuse Block with Ground 6-Circuit ATC/ATO Fuse Box Holder with Negative Bus LED Light Indicator
Product Details:
| Place of Origin: | China |
| Model Number: | 17F-13 |
Payment & Shipping Terms:
| Minimum Order Quantity: | 50 |
|---|---|
| Price: | USD $7~$10 per piece |
| Packaging Details: | Carton |
| Delivery Time: | 10 work days |
| Payment Terms: | T/T |
| Supply Ability: | 1000 pieces per month |
|
Detail Information |
|||
| Mount Type: | Fuse Block With Negative Bus | Applied To: | Standard ATO/ATC Blade Fuse |
|---|---|---|---|
| Base Material: | PBT | Cover Material: | PC |
| No. Of Circuits: | 6 Way | Terminal Material: | Nickel Plated Brass |
| Voltage Rating: | 32V Dc | Output Rating: | 30A Max Per Circuit |
| Input Rating: | 100A | ||
| Highlight: | PBT 176g Blade Type Fuse Holder,176g Blade Type Fuse Holder,32V Fuse Block Holder |
||
Product Description
6 Way Fuse Block with Ground 6-Circuit ATC/ATO Fuse Box Holder with Negative Bus LED Light Indicator
Product Description
| Item | Blade Fuse Block with ground |
| Qty of fuse slots | 6 |
| Max Rating | Standard blade fuse (ATO / ATC) |
| Input terminal rating | 100A, 32V DC; M5 threaded studs |
| Input wire size. | #4~6 AWG |
| Output terminal rating | 30A max Per Circuit; M4 threaded studs |
| Output wire size | #12~16 AWG |
| Net Weight | 176g |
| Operation Temp | -30°C~85°C |
![]()
![]()
Application
![]()
Drawing of ATO/ATC Blade Fuses
![]()
Most used amperes
![]()
![]()
Fuse Colors & Ratings
| Color | Current rating |
| Black | 1 A |
| Grey | 2 A |
| Violet | 3 A |
| Pink | 4 A |
| Tan | 5 A |
| Brown | 7.5 A |
| Red | 10 A |
| Blue | 15 A |
| Yellow | 20 A |
| Transparent | 25 A |
| Green | 30 A |
| Blue-green | 35 A |
| Orange | 40 A |
| Red | 50 A |
| Blue | 60 A |
| Amber/tan | 70 A |
| Transparent | 80 A |
| Violet | 100 A |
Shipping Term:
EXW, DDU, DDP, C&F, FOB
Shipping Methods:
International Express, By Air, By Sea
Q: Are you trading company or manufacturer ?
A: We are a fuse product factory.
Q: How long is your delivery time?
A: Generally it is 3 days if the goods are in stock, 5-10 days if the goods not in stock, according to the quantity.
Q: Do you provide samples ? is it free or extra ?
A: Yes, we could offer the sample for free charge but do not pay the cost of freight.
Q: What is your terms of payment ?
A: 100% in advance, T/T.








