Marine 40A Circuit Fuse Block 12 Slots Fuse Box Holder 42mm
Product Details:
| Place of Origin: | China |
| Model Number: | TR-12 |
Payment & Shipping Terms:
| Minimum Order Quantity: | 50 |
|---|---|
| Price: | USD $4~$6 per piece |
| Packaging Details: | Carton |
| Delivery Time: | 10 work days |
| Payment Terms: | T/T |
| Supply Ability: | 1000 pieces per month |
|
Detail Information |
|||
| Mount Type: | Blade Fuse Holder | Applied To: | Standard ATO/ATC Blade Fuse |
|---|---|---|---|
| No. Of Circuits: | 12 Way | Voltage Rating: | 32V Dc |
| Cover Material: | PC | Terminal Material: | Brass |
| Out Put Terminal Rating: | 40A Max Per Circuit | Base Material: | PA66 |
| Terminal Type: | 6.3mm | ||
| Highlight: | 40A Circuit Fuse Block,42mm Circuit Fuse Block,12 Slots Fuse Box Holder |
||
Product Description
12 Way Blade Fuse Holder 12-Circuit Fuse Block With 12 Slots Fuse Box Holder With 6.3 Terminals For Bus Boat Marine RV
Product Description
| Item | Blade Fuse Holder Box |
| Qty of fuse slots | 12 |
| Suitable fuses | Standard blade fuse |
| Terminal Type | 6.3mm blade |
| House Color | black |
| House material | PA66 |
| Terminal material | brass |
| Dimension | 212x53x42mm |
| Hole distance | 202mm |
Gallery of 4/6/8/10/12-way blade fuse holders
![]()
![]()
12 way fuse holder drawing
![]()
Application
Widely used in all automobile electric circuit, automotive electronic field, electrical devices and cars, boats van etc.
Suitable for all kinds of automotive and marine applications.
![]()
Drawing of ATO/ATC Blade Fuses
![]()
Most used amperes
![]()
![]()
Fuse Colors & Ratings
| Color | Current rating |
| Black | 1 A |
| Grey | 2 A |
| Violet | 3 A |
| Pink | 4 A |
| Tan | 5 A |
| Brown | 7.5 A |
| Red | 10 A |
| Blue | 15 A |
| Yellow | 20 A |
| Transparent | 25 A |
| Green | 30 A |
| Blue-green | 35 A |
| Orange | 40 A |
| Red | 50 A |
| Blue | 60 A |
| Amber/tan | 70 A |
| Transparent | 80 A |
| Violet | 100 A |
Standard Package:
depends on the cable spec
Shipping Term:
EXW, DDU, DDP, C&F, FOB
Shipping Methods:
International Express, By Air, By Sea







