10AWG Cable 6x30 Inline Fuse Holders Phenolic Resin Screw Mount
Product Details:
| Place of Origin: | China |
| Model Number: | IN-07 |
Payment & Shipping Terms:
| Minimum Order Quantity: | 1000 |
|---|---|
| Price: | USD $0.5~$1 per piece |
| Packaging Details: | Carton |
| Delivery Time: | 10 work days |
| Payment Terms: | T/T |
| Supply Ability: | 100K pieces per month |
|
Detail Information |
|||
| Item: | Fuse Holder | Mount Type: | Inline, In-line |
|---|---|---|---|
| Rated Voltage: | 250V Ac | Rated Current: | 30A |
| Applied To: | 6x30 6.3x32 6.35x31.75 3AG Fuses | RoHS Compliant: | Yes |
| Body Material: | Phenolic Resin | Terminal Material: | Brass |
| Cap Type: | Screw Mount | Fire Retardant Grade: | 94V-1 |
| Suitable Wire Gauge: | 10AWG 12AWG 14AWG 16AWG | Body Length: | 63.5mm |
| Highlight: | 6x30 Inline Fuse Holders,Phenolic Inline Fuse Holders,10AWG Cable Fuse Holder |
||
Product Description
6x30 Fuse Holder In-Line Mount 6.3x32 Cartridge Fuse Block With 10AWG 12AWG 14AWG 16AWG Cable For 3AG Fuse
Product Description
For 3AG 6x30 6.3x32 6.35x31.75 FUSES
| Item | IN-07 Fuse Holder |
| Mouting Style | In-line |
| Electrical Rating | 30A 250V |
| Withstanding Voltage | >AC2000V/1min |
| lnsulation Resistance | ≥100mΩ DV500V |
| Ambient Temp |
-20C to +125C |
| Body Color | black |
| House material | bakelite (phenolic) |
| Terminal material | brass |
| Body length | 63.5mm |
| Hole dia | 5.7mm |
| Body dia | 15.4mm |
Features of IN-07 3AG In-line Mount Fuse Holder
1.Easy installation: reasonable deisgn with small volume.
2.Safety: High temperature resistant body and UL standard PVC cable ensure safe operation.
3.High reliability: finely made brass contacts and screw structure ensures the fuses are in full contact with the terminals.
4.High capability for heavy duty application
Wide range and customized services
| Fuses Amperes | 0.2A 0.315A 0.5A 1A 2A 3.15A 4A 5A 6.3A 8A 10A 12A 15A 16A 20A 25A 30A (UL) |
| Wire Gauge | 16AWG 14AWG 12AWG 10AWG |
| Wire Length | Customized |
| Structure | body&cap, terminal contacts x2, spring, wire, fuse |
| Electrical rating | 250Vac 30A |
| Body Material | Phenolic Resin, UL 94V-1 |
| Contact Material | Brass |
| Wire Material | PVC and tinned copper |
Drawing of the IN-07 3AG fuse holder
![]()
Applications
Electronic boards, Car, Boat, Truck, SUV, Motorcycle, etc.
Standard Package:
Depends on the cable spec
Shipping Term:
EXW, DDU, DDP, C&F, FOB
Shipping Methods:
International Express, By Air, By Sea
Selection of the Fuse and Holder Solution
The first step is to answer the following questions:
- Will the fuse need to accessible for replacement?
- How often will the fuse need to be replaced?
- Should the end customer of the appliance have access to change the fuse?
- Should the fuse only be accessible from outside the appliance?
- How much is available to spend on safety and reliability?
5.1.2. Requirements and characteristics
The most important standards for fuse-holders, which specify requirements, characteristics and testing methods are:
- IEC-publication 257 (1968) and Amendment no. 2 to this publication dated January 1989.
- UL-standard no. 512.
Q: Are you trading company or manufacturer ?
A: We are a fuse product factory.
Q: How long is your delivery time?
A: Generally it is 3 days if the goods are in stock, 5-10 days if the goods not in stock, according to the quantity.
Q: Do you provide samples ? is it free or extra ?
A: Yes, we could offer the sample for free charge but do not pay the cost of freight.
Q: What is your terms of payment ?
A: 100% in advance, T/T.
6x30 fuse holder in-line mount 6.3x32 cartridge fuse block with 10AWG 12AWG 14AWG 16AWG cable for 3AG fuses
| Item | IN-07 Fuse Holder |
| Mouting Style | In-line |
| Electrical Rating | 30A 250V |
| Withstanding Voltage | >AC2000V/1min |
| lnsulation Resistance | ≥100mΩ DV500V |
| Ambient Temp | -20C to +125C |
| Body Color | black |
| House material | bakelite (phenolic) |
| Terminal material | brass |
| Body length | 63.5mm |
| Hole dia | 5.7mm |
| Body dia | 15.4mm |








