5x20 Fuse Holder Block
Product Details:
| Place of Origin: | China |
| Certification: | UL VDE |
| Model Number: | PTF-15 |
Payment & Shipping Terms:
| Minimum Order Quantity: | 1000 |
|---|---|
| Price: | USD $0.1~$0.15 per piece |
| Packaging Details: | 1000pcs per bag |
| Delivery Time: | 10 work days |
| Payment Terms: | T/T |
| Supply Ability: | 100K pieces per week |
|
Detail Information |
|||
| Item Name: | PTF-15 Fuse Holder | Mount Type: | PCB Mount |
|---|---|---|---|
| Voltage Rating: | 250 Volts | Current Rating: | 6.3 Amp |
| Dimension: | 27x9.2 Mm | Pin Distance: | 22.6 Mm |
| Applied To: | 5.2x20 Mm Fuse | RoHS Compliant: | Yes |
| Body Material: | PBT | Terminal Material: | Nickel Plated Brass |
| Highlight: | 9.2mm Yellow Fuse Holder,PCB 9.2mm Yellow Fuse Holder,PTF 9.2mm Yellow Fuse Holder |
||
Product Description
250V 6.3A UL VDE Fuse Holder 22.6mm Pins 5x20 PCB Mount PTF-15 Fuse Block Yellow Body Transparent Cover
Product Description
Fuses are available
| Item | PTF-15 Fuse Holder PCB mount |
| Rating | 6.3Amp 250Volts |
| Color | yellow |
| Body | PBT |
| Terminal | nickel plated brass |
| Length | 27mm |
| Width | 9.2mm |
| Height | 20mm |
Fuse Block for 5x20mm Fuses
This 5x20 pcb mount fuse holders are compatible 5x20mm glass and ceramic fuses for overcurrent protection in electronics equipment, appliances, and lighting circuits. They're used with glass fuses for protecting low-current circuits or ceramic fuses for protecting high-current circuits. They are easy to install on the printed circuit boards.
Drawing of the PTF-15 fuse holder
![]()
Please allow 1-3mm tolerance due to manual measurement.
![]()
KEY WORDS: FUSE HOLDER. PCB FUSE HOLDER, 5X20 FUSE HOLDER, PTF-15 FUSE HOLDER
5x20 glass fuses
![]()
5x20 ceramic fuses
![]()
In electronics and electrical engineering, a fuse is an electrical safety device that operates to provide overcurrent protection of an electrical circuit. Its essential component is a metal wire or strip that melts when too much current flows through it, thereby stopping or interrupting the current. It is a sacrificial device; once a fuse has operated it is an open circuit, and must be replaced or rewired, depending on its type.
Fuses have been used as essential safety devices from the early days of electrical engineering.
Shipping Term:
EXW, DDU, DDP, C&F, FOB
Shipping Methods:
Express, By Air, By Sea
Selection of the Fuse and Holder Solution
The first step is to answer the following questions:
- Will the fuse need to accessible for replacement?
- How often will the fuse need to be replaced?
- Should the end customer of the appliance have access to change the fuse?
- Should the fuse only be accessible from outside the appliance?
- How much is available to spend on safety and reliability?
Q: Are you trading company or manufacturer ?
A: We are a fuse product factory.
Q: How long is your delivery time?
A: 3 days if in stock, 10 days if not in stock
Q: Do you provide samples ? is it free ?
A: Yes, we could offer the samples for free charge but do not pay the cost of freight.
Q: What is your terms of payment ?
A: 100% in advance, T/T.
250V 6.3A UL VDE Fuse Holder 5x20 PCB Mount PTF-15 Fuse Block Yellow Body Transparent Cover
250V 6.3A UL VDE Fuse Holder 5x20 PCB Mount PTF-15 Fuse Block Yellow Body Transparent Cover
22.6mm pin distance








